Czy wiesz, że kalendarz bułgarski jest najdokładniejszy i najstarszy na świecie??

W 1976 r. UNESCO uznało pradawny kalendarz bułgarski za najdokładniejszy na świecie.

Najnowsze badania pokazują, że początek kalendarza przypada na 5505 r. pne.(według kalendarza gregoriańskiego).

Naukowców z UNESCO zastanawiało genialne rozwiązanie zadania matematycznego z liczbą 365.

Co więcej, starożytna bułgarska chronologia zapewniała tę samą prostą regułę biorąc pod uwagę 366 dzień, tzw. rok przechodni/śmiertelny, występujący co cztery lata.

Rok rozpoczyna się w najkrótszym dniu czyli w przesilenie zimowe, około 21 grudnia (kalendarza gregoriańskiego). Ten dzień nie uczestniczy w żadnym miesiącu, nie jest wliczany do żadnego tygodnia. Jest autonomiczna jednostką kalendarza – tzw.  zero dnia, Eni-Alem.

Teraz nazywa się Енин ден. Pozostałe 364 dni zwykłego (bez śmiertelnego) roku podzielono na cztery równe kwartały (pory roku) przez 91 dni lub 13 tygodni. Pozwoliło to na rozpoczęcie roku, a także każdej pory roku, zawsze w niedzielę – pierwszego dnia tygodnia bułgarskiego.

Pierwszy miesiąc każdego kwartału wynosi 31 dni, a pozostałe dwa 30. Co czwarty rok (z wyłączeniem pewnych korekt, które zostaną omówione później) jest wydłużany – 366 dni. Różni się on od zwykłego tylko tym, że po szóstym miesiącu zawiera drugi dzień zerowy. Podobnie jak w chińskim kalendarzu, lata są pogrupowane w cykle dwu- i sześćdziesięcioletnie. Każdego roku w cyklu dwunastoletnim, który jest związany z podróżą Jowisza po Słońcu (11,86 lat) i nosi imię jakiegoś zwierzęcia. Według Valcheva w przeciwieństwie do chińskiego kalendarza, pierwszy rok w cyklu to nie mysz, ale świnia:

 1. świnia
 2. mysz
 3. bawół
 4. tygrys
 5. królik
 6. smok
 7. wąż
 8. koń
 9. małpa
 10. koza
 11. kogut
 12. pies

Cykl sześćdziesięcioletni Valchev nazwał dniem gwiazdowy. Sugeruje on także, że pod koniec każdego drugiego, gwiazdowego dnia, czyli co 120 lat, wypadał „wzniosły” dzień dzień.

Podobna korekta występuje również w kalendarzu gregoriańskim, gdzie „wzniosły” dzień wypada w przybliżeniu co 133 lata. W tym przypadku czas trwania bułgarskiego roku wynosił 365,241667 dni słonecznych.

Czas trwania słonecznego roku – (czas między równonocami wiosennymi) wynosi 365,2422.

Jednodniowe przesunięcie narosło przez około 1800 lat lub trzydzieści cykli 60-letnich.

W czasie gdy to wszystko się działo Bułgaria była WIELKĄ BUŁGARIĄ.

Rekonstrukcja Petar Dobreva jest w dużej mierze taka sama jak w przypadku Valcheva. Tutaj kalendarz jest słoneczny, a rok zaczyna się od zera – Eninak (najkrótszy dzień w roku). Według Dobreva cykl nie jest 60-letni, a 12-letni, który zaczyna się jak w kalendarzu chińskim – od symbolu myszy. Każde zwierzę w tym cyklu było odpowiedzialne za zodiakalną konstelację – niebiańskiego przywódcę roku.

Poza chronologią bizantyńską na ziemiach bułgarskich używano nazwy „epoka bułgarska” (I. Klimaszin, Kalendarz i Chronologia, Nauka, Moskwa, 1981). Początek bułgarskiej kroniki to 5504 pne, a bizantyński okres chronologiczny to 1 września 5509 pne (według akademika Nikola Boneva). Ta epoka kończy się przed czasami starożytnymi.

Zgodnie z akademikiem Derzhavin (1946):

„Bułgarzy to są Bułgarzy Аспарух. Nie są Turkami, Tatarami, nie są Hunami i nie Słowianami; w swoim pochodzeniu należą do najstarszych narodów Europy”.

Z tym stwierdzeniem Derzhavin odnosi się do powstania Bułgarów już w Europie.

(1946) Historia Bułgarii, str.1 Pochodzenie narodu bułgarskiego i powstanie pierwszego bułgarskiego państwa na Półwyspie Bałkańskim, Славиздат,С. 206).

Skumulowane wyniki badań są coraz bardziej przekonujące, że przodkowie Bułgarów byli jednym z mieszkańców regionu Morza Czarnego przed katastrofą geologiczną, Powódź na Morzu Czarnym (5500-5600 pne według Shopova)

Są jednymi z dawnych nosicieli i strażników systemu napisanych znaków i kalendarza.

Badanie to zostało zaprezentowane podczas seminarium na Uniwersytecie w Sofii „St. Kl. Ohridski „w dniu 17 kwietnia 2013: Źródło:. Doc dr J. Shopov stycznia (2012) kalendarz starożytnych Bułgarów i jej znaczenie dla bułgarskiej historii.- Biuletyn Instytutu starożytnych cywilizacji No.3 8.05. 2013

Jest to najdokładniejszy kalendarz świata uznany przez UNESCO do tej pory!

Według niego rozpoczął się 7525 rok.

Kategorie: Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *